Zasady składania tekstu
Skład w ciągu wieków wykształcił wzorce i reguły łączące harmonijny sposób techniczne zasady łamania z ich walorami estetycznymi. Zasady te, rzecz jasna, nie są niezmienne i dane raz na zawsze. Zmieniają się wraz ze zmianami gustów. Czy kryteriów estetycznych oraz z postępem technicznym metod składania. Twórcy współczesnych komputerowych programów do składania i łamania tekstów uwzględnili niemal wszystkie możliwości tradycyjnego składu, ale też dodali wiele nowych. Zastosowanie nowoczesnych narzędzi może znacznie podnieść jakość składanych tekstów, jednak niewłaściwe ich użycie często przynosi więcej szkody niż pożytku.
Światła międzyliterowe
Światła pomiędzy literami są ważnym elementem czytelności tekstu. Właściwe ich ustawienie pozwala uzyskać korzystną dla wzroku jednolitą szarość optyczną tekstu. Powodują, że litery nie stoją gęsto albo nie są ustawione zbyt rzadko. W składaniu komputerowym na wielkość tych świateł wpływają głównie dwa czynniki. Pierwszy związany jest z właściwością fontu i zależy od ustawienia poszczególnych liter w polu znaku. Drugi zaś to możliwość regulacji odległości liter w programach edytorskich takich jak Indesign, albo Quark.
Kerning
Kerning to termin stosowany w programach używanych przy składzie graficznym, dotyczący sposobu regulacji poszczególnych świateł pomiędzy parą liter. Polega na przybliżaniu do siebie lub oddalaniu liter i innych znaków. Kerning stosuje się do utrzymania jednolitego obrazu złożonego tekstu. Większość fontów ma zaprogramowane wartości par kerningu.
Światła międzywyrazowe
Odstępy między wyrazami, mają znaczącą rolę w estetyce składu oraz płynności czytania. W składzie w chorągiewkę z wyjustowanym jednym brzegiem łamu, najczęściej lewym, odstępy między wyrazami mają stałą szerokość. W pełnym składzie czyli w justowaniu do obydwu brzegów ulegają zmianom. Zmniejszają się lub zwiększają w granicach wyznaczonych przez preferencje składu danego programu komputerowego. Często przy zbyt dużej tolerancji, tworzą „dziury” pomiędzy wyrazami.
Interlinia
Przestrzenie między wierszami, zwane interlinią w poprawnym składzie tekstu powinny mieć równoważyć szarość optyczną wiersza. Ważne, aby światło to pozwalało uniknąć konfliktu dolnych wydłużeń znaków w wierszu powyżej. Wpływ światła pomiędzy wierszami na czytelność został już zbadany. Tekst pozbawiony interlinii jest słabo czytelny i czyta się powoli. Ponieważ szybkość czytania zwiększa się wraz z zwiększaniem się interlinii. Dla stopni pisma (9, 10, 11, 12 pkt.) wymagana jest interlinia od 1 do 4 pkt.